Endoskopik Kulak Ameliyatı

Değerli Hastalarım,

Kulak hastalıkları çocukluk çağından ileri yaşa kadar her yaştan kişilerde oldukça yaygın görülen bir durumdur. Kulak zarındaki basit bir delinmeden, tüm kulağı tahrip edebilen ve beyne kadar ulaşabilen iltihabi süreçlere kadar değişen çok çeşitli bir hastalık spektrumudur. Kronikleşmiş kulak enfeksiyonlarının tedavisi ancak cerrahi olarak mümkün olabilmektedir. 1950 li yıllardan itibaren mikroskopların kulak cerrahisinde kullanılmaya başlanması bir devrim yaratmış ve modern kulak cerrahisi gelişmiştir. Ancak son 30 yılda mikroskopların optik özelliklerinde yeni gelişmeler olamamıştır. Günümüzde hastalıkların tedavisi kadar, hastanın yaşam kalitesi de önemli hale gelmiştir. Bu konunun üzerinde yoğunlaşan bazı hekimler tüm dünyada son 10 yıldır mikroskoplarla birlikte endoskopları da kulak cerrahisinde kullanmaya başlamışlardır. Bugün geldiğimiz noktada kulak cerrahisinde endoskopların kullanımı gerek hastalığın tedavisi gerekse hastanın konforu açısından çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

Bende son 4 yıldır endoskopları kulak cerrahisinde standart olarak kullanmaktayım. Kulaktaki probleme göre bazen tüm ameliyatı endoskop ile yapmaktayım. Bazen de mikroskopla endoskopu bir arada kullanmaktayım. Ülkemizde endoskopik kulak cerrahisine ilk başlayan kişilerden biri olma şansını buldum. Endoskopik cerrahiye başladıktan sonra yurt dışında bu cerrahiyi yapan hekimlerle temasa geçerek bilgi ve tecrübemi arttırdım. Tüm dünyada endoskopik kulak cerrahisi ile ilgilenen hekimlerin birlikte olduğu Uluslararası Endoskopik Kulak Cerrahisi Çalışma Gurubu’nun ilk Türk üyesi oldum (www.iwgees.org ). 2013 yılında Ankara da 2 gün süren Uluslararası katılımlı ilk Endoskopik Kulak Cerrahisi Sempozyumunu düzenledim. Bu toplantıya 400 ün üzerinde hekim katıldı. Bu cerrahi yöntemin ülkemiz genelinde öğrenilmesi ve yaygınlaşması için bir çok kurslar ve seminerler düzenledim. Bu arada yurt dışında bir çok toplantıya konuşmacı olarak davet edildim ve dersler anlattım. IWGEES gurubu olarak Nisan 2015 te Dubai de birinci Dünya Endoskopik Kulak Cerrahisi Kongremizi gerçekleştirdik.

Endoskopik Kulak Cerrahisi, kulak ameliyatları için geldiğimiz son noktadır ve gelişmeye hızla devam etmektedir. Ben de endoskopik kulak cerrahisindeki uluslararası bilgi ve deneyimimi siz hastalarımın tedavisinde uygulamaktan son derece keyif ve onur duymaktayım.

Saygılarımla…

Prof. Dr. Ali ÖZDEK

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı