Burun Eti, Burunda Kemik Eğriliği

Septum Deviasyonu (Burun Eti, Burunda Kemik Eğriliği), Burnumuzda her iki burun pasajını birbirinden ayıran septum adını verdiğimiz bir yapı mevcuttur. Burun septumunun ön kısmı kıkırdaktan arka kısmı kemikten oluşur. Çocuk yaşlarda septumun büyük kısmı kıkırdaktan oluşurken erişkin yaşta kemik bölüm daha fazla yer tutar. Sağlıklı bireylerde burun septumunun tam orta hatta olması ve burun pasajını eşit olarak ikiye bölmesi gerekir. Burnumuzun yüzümüzün ortasında olması ve yüzün en çıkıntılı kısmı olması nedeniyle bir çok travmaya maruz kalır. Çoğu zaman bu travmaların etkisi ile bazende genetik yapı nedeniyle burun septumunda kırılmalar ve eğrilmeler oluşur. Septumdaki eğriliğin şiddetine göre burun pasajında tıkanıklıklar meydana gelir. Bazen bu eğrilik burun pasajını tamamen tıkayarak hastanın burnundan hiç nefes alamamasına neden olabilir.

SEPTUM DEVİASYONU NEYE SEBEP OLUR?

Burun septumu eğri olan kişilerde burunda tıkanıklık hissedilir. Bu kişiler rahat bir burun solunumu yapamazlar ve çoğu zaman ağızdan nefes almak zorunda kalırlar. Eğriliğin şiddetine göre horlama ve uyku kalitesinde bozulmalar ve uyku apnesi görülebilir. Burundaki eğrilik sinüslerin ağzını daraltarak tekraralayan sinüzit ataklarına neden olabilir.

SEPTUM DEVİASYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ne yazık ki burundaki deviasyonu ilaçla düzeltmek mümkün değildir. Eğer burundaki bu eğrilik hastada sıkıntı yaratıyorse septumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Septum deviasyonu ameliyatı genellikle burun içerisinden yapılır. Dişarıda bir kesi bulunmaz. Ameliyat sonrasında burundan nefes almada ciddi bir rahatlama sağlanır.